Forside Anmeldelser 2026 AARHUS REVYEN 2026

AARHUS REVYEN 2026

0
274

Der er smæk for skillingen og en høj, musikalsk og opfindsom underholdningsværdi i årets Aarhus Revy, der især inden pausen i meget høj grad lever op til sit tilnavn; Smilets revy.

* * * * *

Der er stor sandsynlighed for at Aarhus’ sportslige stolthed, AGF, i år vinder det danske fodboldmesterskab. Og byens forårsrevy i Tivoli Friheden er bestemt også en værdig – om end tidlig – kandidat til at snuppe det danske mesterskab i revy.

For det er en voldsomt underholdende forestilling den garvede revyinstruktør, Birgitte Næss-Schmidt, har skruet sammen i samarbejde med revydirektørparret Christine Astrid og Mikkel Schrøder, som selv medvirker på scenen. En revy med smæk for skillingen og en tårnhøj musikalsk og opfindsom underholdningsværdi. Især inden pausen.

Christine Astrid og Mikkel Schrøder har samlet lidt af et Dream Team omkring sig; Rikke Buch Bendtsen, som både kan synge og være sjov – tilmed samtidig! Musical- og danseikonet Silas Holst og så dansk revys vel i øjeblikket bedste og mest alsidige mandlige stjerne, Henrik Lykkegaard.

Lykkegaard er altid en gevinst for en revy, og også her løfter han bare lige niveauet et ekstra nøk hver gang han er på scenen. Uanset om det er som århusiansk turistguide sammen med Rikke Buch Bendtsen på det herligste danglish, som den nordjyske Allan Olsen-klon, Jimmy fra Sdr. Fjerting, eller som en parodi på musikerfænomenet Benjamin Hav, som selv ikke originalen synes at kunne ramme bedre. Eller i alle de andre små, finurlige karakterer, som han giver deres helt særlige liv med enormt alsidig variation. Det er som presset ægtemand, som boomerfar med Tik-Tok lingo eller som snobbet arkitekt på toppen af Aarhus eller en aldeles ubetalelig skør koncertpianist i selskab med Mikkel Schrøder i ét af revyens mest kuriøst kuleskøre indslag.

Når man har Henrik Lykkegaard på holdkortet, er ens lykke gjort, og man glæder sig allerede til igen at skulle opleve ham i den københavnske Tivoli Revy om nogle måneder.

Men ligesom i fodbold – århusianerne taler med rette ikke om andet i disse uger – er revy en holdsport, og ligesom i AGF er det holdindsatsen, der bærer fundamentet.

En lang række gode ideer har fået overordnet glimrende tekster, og selvom den lækre musikalske indpakning på overfladen indikerer en letfordøjelig anretning med fokus på det underholdende, så har revyen bag facaden en hel del på hjerte; Når Rikke Buch Bendtsen og Christine Astrid stilfærdigt synger om forskellene på storbybørn og udkantsbørn ligger den grumme alvor og lurer lige under overfladen. Sune Æbelø har skrevet den fremragende tekst.

Når det århusianske jet-set mødes til hvidvinshygge på roof-top baren, og taler om blandt andet en verden i krig og genopbygningen af Gaza er det med en isnende kynisme bag alle de velmenende ord, og både de århusianske boligpriser, der stiger mod himlen med samme hast som højhusene i Aarhus Ø, og den lokale trafik- og parkeringssituation bliver elegant spiddet med satirisk snert – pakket ind i musikalske parodier.

Fra mesterligt til godt

Der er 24 numre i revyen, inklusive de lidt ordinære åbnings- og finalenumre, fordelt med 12 på hver sin side af en pause. Tempoet er kvikt og timingen elegant fra start til slut, og det er for så vidt imponerende, at blot ét nummer falder helt igennem, og ret beset burde være siet fra inden premieren. Resten varierer fra decideret mesterligt til godt, med tyngden så afgjort i første akt, der er helt oppe at ringe. Det lokale revyforfatterpar Vase & Fuglsang sætter hurtigt standarden med to fine tekster; den pudsige ”Visit Aarhus” med Rikke Buch Bendtsen og Henrik Lykkegaard som ubetaleligt morsomme krydstogtsværter – free willy tourist guides, og den klassiske politikerparodi, hvor Silas Holst som Alex ’Daddy’ Vanopslagh holder snuden i sporet og ønsker en helt ny bane kridtet op i dansk politik. De finurligste sproglige referencer står i kø.

Søren Anker Madsen har skrevet en skarp tech kritik om farlige algoritmer, som herrerne fremfører meget morsomt på Gnags’ ”Rytme-Hans”, og Jacob Weble har leveret to vellykkede samlivsnumre, først om et ægtepar, der lige skal have en lille snak og siden en akavet dating-sketch.

Christine Astrid og Mikkel Schrøder har en særlig forkærlighed for at blande musikalske parodier med aktuelle temaer, og det kan nogle gange godt virke en kende idéforladt, men her er det musikalske parodi-potpourri i topklasse, når boligsituationen i Aarhus fortolkes musikalsk i vellykkede parodier på blandt andre Rasmus Seebach, Medina og Volbeat, og som nævnt en helt unikt præcis Benjamin Hav. Det er også Vase & Fuglsang, der står bag teksterne her, ligesom de vender det lokale parkeringskaos meget vittigt med Silas Holst som ’Mirakel Ib’, der kan skaffe hvad som helst, selv en p-plads i Midtbyen.

Alt dette er bare i første akt, som rammer næsten 100 procent plet. Efter pausen er det mindre magisk, men stadig vældig godt. Hele holdet er færøske folkedansere i kæde på vej til København for forhandle rigsfællesskab, og Mikkel Schrøder tager lige en runde musikalske parodier mere i en ny fortolkning af ”Jens Vejmand”. Postbuddet fra DAO optræder forslået og opgivende, og Silas Holst er sitrende nikotinhungrende som frelst ikke-ryger. Der er et musikalsk swingende nummer om den grimme tone på de sociale medier og en sjov monolog (Schrøder) med en præst, der skal begrave Jørgen Andersen præcis samtidig med at AGF spiller den afgørende kamp om mesterskabet. Man må ikke håbe for de glade århusianere, at nummeret jinxer mesterskabsdrømmene!

DSB får én over nakken inden Christine Astrid lukker og slukker som den stærkt overrislede Kirsten, der tropper op til ex-mandens bryllup med den nye unge kone, og i den grad hælder malurt i bægeret. Den figur kan noget, og der er mange små perler i Lukas Birchs ætsende uforskammetheder.

Aarhus Revyen tager sig elegant ud med lækkert lys og lækker lyd. Der er knald på Rasmus Friis Tvørfoss’ trio med de dygtige korsangere Lene Nørrelykke og Rikke Hvidbjerg, der meget elegant binder alle numrene sammen med deres musikalske vignetter.

Scenografien er ganske enkel og lader lys og kostumer dominere. Her kan man undre sig lidt over hvorfor Silas Holst skal have bar mave under den to numre for store habitjakke når de andre fire er så elegant klædt på, men det er måske en modetrend, som jeg ikke forstår mig på.

Det skal i hvert fald ikke tage noget fra revyen, der er overordentligt seværdig, og fortjener at spille for fulde sale i Herman’s den næste måned frem.

SE FORESTILLINGEN FORDI: Det er en bragende musikalsk og finurligt opfindsom revy.

BEMÆRK ISÆR: De små musikalske vignetter mellem numrene, som er blevet et særkende for Aarhus Revyen.

HENVENDER SIG PRIMÆRT TIL: Revy er for alle. Ung som gammel.

——

”Aarhus Revyen 2026”. Tekst og musik: Mikkel Schrøder, Rasmus Friis Tvørfoss, Kasper Gattrup, Vase & Fuglsang, Søren Anker Madsen, Gnags, Jacob Weble, Sune Æbelø, Henrik Lykkegaard, Morten Wedendahl, Emilie Nordentoft, Bonde, Schow & Eriksen, Christine Astrid, Axel Bilde Nordby & Esben Thaysen Nissen, Stephen Nørrelykke, Lukas Birch m.fl.

Instruktion: Birgitte Næss-Schmidt. Scenografi: Johannes Ørum Toft og Mikkel Schrøder. Koreografi: Christine Astrid & Birgitte Næss-Schmidt. Korarrangementer: Lene Nørrelykke & Stephen Nørrelykke. Kapelmester: Rasmus Friis Tvørfoss.

Medvirkende: Rikke Buch Bendtsen, Henrik Lykkegaard, Sila Holst, Christine Astrid og Mikkel Schrøder. Lene Nørrelykke & Rikke Hvidbjerg (kor), Rasmus Friis Tvørfoss, Jakob ’Jønne’ Juel og Stephen Nørrelykke (musikere).

Producent: Mikkel Schrøder/Aarhus Revyen Aps.

Varighed: ca. 2 timer og 20 minutter (inkl. pause).

Spiller i Herman’s i Tivoli Friheden til 10. maj.

Anmeldt 9. april (premiere)

Foto: PR foto.

VIL DU HAVE MINE TEATERANMELDELSER DIREKTE I DIN MAILBOKS, NÅR DE UDKOMMER, SÅ SKRIV EN MAIL TIL MORTENBUCKHOJ@PM.ME, SÅ TILFØJER JEG DIG MAILINGLISTEN. DU KAN NATURLIGVIS TIL ENHVER TID AFMELDE DIG IGEN.

Ingen kommentarer

EFTERLAD ET SVAR

Indtast venligst din kommentar!
Indtast venligst dit navn her