Efter en pause sidste år, hvor jeg lå underdrejet halvdelen af året med sygdom, genoptager jeg nu den lille sjove tradition med at udpege fem af årets højdepunkter indenfor teaterlivet.
Jeg har anmeldt omkring 80 teaterforestillinger, shows, revyer og musicals i 2025 – lidt færre end i årene 2022 og ’23 – men det skyldes i høj grad to forhold. Dels at jeg afstod fra at anmelde resten af sommerens revyer efter en lille, kraftigt mediedækket, beef med nogle af landets revyer, og dels at jeg har skåret en del ned på de omkostningstunge teaterture til provinsen.
I 2026 er det planen, at jeg igen anmelder revyer – hvis jeg bliver inviteret, naturligvis – mens det desværre nok stadig ikke bliver til så mange af de lange ’rejser’ rundt i landet, over bælterne. Skulle der blandt læserne være en potentiel sponsor eller to, så giv endelig lyd fra jer, min mailadresse står i bunden af dette indlæg med opfordringen om at skrive sig op til at modtage anmeldelserne direkte på mail så snart de er lagt op.
Årets revy
Jamen, han anmeldte jo ikke så mange revyer? Nej, det er korrekt. Jeg anmeldte kun en håndfuld, og så yderligere en håndfuld. Ikke desto mindre, så fortjener ikke mindst makkerskabet med Kristian Holm Joensen og Troels Malling en særlig anerkendelse. Det udfoldede sig på smukkeste og morsomste vis i Odsherred Sommerrevy. Kors i hytten, hvor var det morsomt, originalt og komplet skingrende skørt. ’Var det i Odsherred 2025 at et nyt Kellerdirk Bros eller Ryg/Kaas blev skabt?’ skrev jeg i min revykommentar, som kan læses her.
Årets musikdramatik
Musikdramatik kan jo være mange ting; en musical, et show, en kabaret, en teaterkoncert eller en musikalsk fortælling. På Det kgl. Teater skabte dramatikeren Line Mørkeby, komponisten Niels Søren Hansen og instruktør Thomas Bendixen et fremragende stykke nyskrevet musikdramatik med Feberen. ”Feberen” handlede om de i dag næsten ukendte, danske Barrison-søstre, som i slutningen af 1800-tallet oplevede en kortvarig succes som varieté-stjerner i USA, Paris og Berlin. De opnåede en form for kultstatus inden deres berømmelse hurtigt fortonede sig i historiens tåger. Jeg gav forestillingen de meget sjældne 6 stjerner. Andrea Øst Birkkjær, Cecilie Gerberg Nielsen, Cecilie Bogø Bach, Fanny Leander Bornedal og Amalie Husted Mørup var alle strålende som de fem søstre, mens Mads Rømer Brolin-Tani og Morten Brovn agerede alle de mange forskellige mænd og kvinder omkring dem. Det var mesterligt.
Årets musical
Øh, var ”Feberen” ikke en musical? Jo, det var den…. Men der skal altså også være plads til Østre Gasværks fuldkommen magiske opsætning af Sting’s musical ”The Last Ship”. For også den scorede fuld plade med 6 stjerner, og var noget af det smukkeste, mest vellykkede og betagende teater hele sæsonen. Uvist af hvilke grunde blev ”The Last Ship” forbigået af alle, der har uddelt teaterpriser i 2025, selvom den var nomineret og forsøgt nomineret i flere kategorier. Det er en reel fadæse! ”The Last Ship” blev instrueret af Thomas Agerholm, havde en fuldkommen fænomenal scenografi af Benjamin La Cour. Orkestret blev ledet af Martin Konge og så var det en ensembleforestilling, hvor hver og én af de medvirkende strålede i decideret karriere-bedste præstationer.
Årets skuespillerpræstation
Der var mange fornemme skuespillerpræstationer i 2025. En hel del af dem i monologer, bl.a. den Teaterpokalbelønnede Maria Rossing for ”Kongen af Portugalien”, den Teaterpokal-nominerede Kirsten Olesen i ”Tit er jeg glad”, Nicolas Bro i den vilde ”Ibis” og senest Iben Hjejle i næsten-monologen ”Endnu en dag i Guds skaberværk”. Der var også Kim Hammelsvang i ”Et Juleeventyr” og musicalen ”Cabaret”, der indbragte ham en Teaterpokalnominering. Men mit valg – og jeg indrømmer, det var svært – er faldet på Ida Cæcilie Rasmussen for hendes hudløse og bogstaveligt talt helt nøgne portræt af Ellida i Henrik Ibsens ”Fruen fra havet” på Husets Teater. Hun slog med havfruehalen så vandet pjaskede, og ramte os lige i solar plexus med sin sitrende intense præstation.
Årets skuespil-opførelse
Igen var der en del om buddet, men jeg zoomede især ind på tre forestillinger, da valget skulle træffes. Dels Henrik Grimbäck og Johannes Lilleøres overraskende dramatisering af ”Præsten i Vejlby”, der både var rørende og umådeligt morsom, dels Anne Balslev og Regimentets fortolkning af dramaet om ”Kasimir og Karoline” og så ”Kunst” på Bellevue Teatret, som løber med laurbærrene. Simon K. Boberg instruerede franske Yasmina Rezas begavede tekst om hvad kunst egentlig er, med Lars Ranthe, Mads Wille og Jens Jacob Tychsen som de tre venner, der ryger i totterne på hinanden over et kunstværk, et næsten helt blankt lærred, som den ene har købt for en formue. Det var en sand fornøjelse at opleve tre fremragende skuespillere boltre sig legesygt med en god tekst i en knivskarp instruktion. Heldigvis vil man også næste år kunne opleve ”Kunst”, dels på Bellevue og dels på turné.
Det var mine valg. Forhåbentlig giver de anledning til både inspiration og diskussion, og husk, at jeg jo ikke har set alt. Måske er jeg gået glip af noget – i alle kategorier – der var endnu bedre! Det håber jeg næsten, for så har det saftsuseme været godt!
Med disse ord ønsker jeg alle læsere et rigtigt godt nytår. Jeg vender tilbage med masser af anmeldelser igen når vi kommer ind i januar.
Foto: ”The Last Ship” på Østre gasværk var en vidunderlig forestilling. © Camilla Winther.
VIL DU HAVE MINE TEATERANMELDELSER DIREKTE I DIN MAILBOKS, NÅR DE UDKOMMER, SÅ SKRIV EN MAIL TIL MORTENBUCKHOJ@PM.ME, SÅ TILFØJER JEG DIG MAILINGLISTEN. DU KAN NATURLIGVIS TIL ENHVER TID AFMELDE DIG IGEN.












Elsker at læse dine anmeldelser, de er dejlige objektive.
Blot til info så var jeg ansvarlig for alle Disney dubbinger indtil midten af 2015, og har også haft tæt samarbejde med Søren Møller på Disney teater forestillingerne