Forside Anmeldelser 2025 ALADDIN OG LED-LAMPENS ÅND

ALADDIN OG LED-LAMPENS ÅND

1679
0
Sjællands Teater "Aladdin" i Holbæk Museums gård. Foto: MIe Neel

Kombinationen af Rasmus Krogsgaards morsomme tekst, Jeanne Boels kvikke farce-instruktion og fire skønne skuespillere gør Sjællands Teaters sensommer tradition med komedieteater i Holbæk Museums gård til en ren win-win situation.

* * * * *

Det er 11. gang at Sjællands Teater åbner sæsonen med at spille herlig komedie under åben himmel i Holbæk Museums charmerende gård, akkompagneret af skrigende måger, klattende svaler og altid veloplagte Lars Fjeldmose ved klaveret.

Sommerkomedierne er en tradition, som man nødigt vil gå glip af, og siden man for nogle år siden lod opgaven med at omskrive kendte historier til gakkede farce-musicals gå på omgang mellem nogle af landets fremmeste revyforfattere, har man fået en sprælsk friskhed i løjerne, selvom historierne hvert år i høj grad er skåret over samme læst.

Fire skuespillere farer ind og ud af adskillige skiftende roller, der synges satiriske sange på gammelkendte melodier, og det er absolut fjollede løjer, hvor både de lokale kirkeklokker og befolkningen på øen Orø ude i fjorden skal spille med på en eller anden måde. Lokale amatører og elever fra Holbæk Drama College udgør et broget og farverigt ensemble, og giver fylde på den lille podiescene, som scenografen Kirsten Brink i år for 10. gang har fået til at fungere med sin sprudlende fantasi.

Årets komedie tager sit udgangspunkt i historien om Aladdin og den magiske lampe, og det er revyforfatteren og skuespilleren Rasmus Krogsgaard, der har leget med ordene og som ganske ekvilibristisk får flettet utallige samfundssatiriske referencer ind undervejs. Her er både en ond troldmand, der viser sig at have en ædel mission, og en rebelsk woke prinsesse, der ikke finder sig i noget, en frisk klimakrise, og minsandten om ikke også både Magnus Heunicke, en flok selfie-optagede turister og en gruppe demonstrerende landmænd dukker op undervejs, selvom handlingen udspiller sig i det fredelige og idylliske Mellemøsten for mange, mange år siden.

Naturligvis er der også puttet talrige Trump-referencer ind i Jacob Webles skønne portræt af den onde troldmand Noureddin, der stræber efter at blive Sultan i stedet for Sultanen, og derfor lokker naturens muntre søn, den dovne og frække skræddersøn, Aladdin, ned i den hemmelige hule, der bugner med guld og ædelstene, for at hente den magiske lampe. Ganske som i både folkesagnet fra 1001 nat, hos Adam Oehlenschläger og siden i Disney-koncernens tegneseriemusical bliver det Aladdin, der får fingre i lampen, og lukker dens blå ånd ud i det fri. Og med åndens hjælp både bliver prins, kan bygge et palads og ikke mindst score prinsesse Gulnare, og tage hende med på en musikalsk flyvetur på sit fantastiske flyvende tæppe.

Det meste lykkes i Sjællands Teaters kvikke sommerspøg, som virkelig er morsom, og som ikke tager sig selv mere højtideligt end at man kan tage gas på de få situationer, hvor det hele enten lige skal løbes i gang, eller hvor der opstår korte øjeblikke af stilstand; når Mette Marckmann står med den lille udfordring, at hun som Aladdins mor, Morgiane, skal sige Sultanen et par ’borgerlige ord’, og opdager, at hun jo også selv spiller Sultanen. Det har både forfatteren, scenografen og også forestillingens idérige instruktør, Jeanne Boel, en pudsig løsning på.

Jeanne Boel har farcen i sit DNA, og det mærkes i instruktionen. At spille farce med løssluppent overskud kræver stram disciplin og det formår alle fire, hårdt slidende solister til punkt og prikke, og næsten morsomst i de mange små bi-karakterer de også skal påtage sig ud over hovedkaraktererne. Brian Kristensens dovne Aladdin bliver således suppleret af en lille komisk stjernestund som lyrisk bejler, Maria La Cour er udover den teenage-tvære woke prinsesse, blandt andet en tjener fra Orø og en af ikke færre end tre syngende lampeånder, Mette Marckmann er både en skøn spåkone fra vestegnen og sønderjysk landmand, udover at være den shopaholic’ede Sultan og en hårdt plaget Morgiane, og også hun er både blå og grøn ånd med hang til the blues. Jacob Webles Noureddin er tæt på at være hele aftenen værd alene, men intet øjeblik er sjovere end når han optræder som landmand i atonale vredesudbrud på syngende fynsk.

I det hele taget er skuespillerne skønne, hver for sig og sammen. Ikke mindst det sidste. Og blandt andet derfor bliver Rasmus Krogsgaards fjollede klimakomedie igen en succes for Sjællands Teater. Ja, man kan roligt sige – for nu at citere aftenens hovedperson – en win-win situation.

——

”Aladdin og led-lampens ånd”. Manuskript: Rasmus Krogsgaard. Musik: Lars Fjeldmose og mange andre.

Instruktion og koreografi: Jeanne Boel. Scenografi og kostumedesign: Kirsten Brink. Komponist og kapelmester: Lars Fjeldmose.

Medvirkende: Maria La Cour, Mette Marckmann, Jacob Weble og Brian Kristensen. Ensemble: Caroline Hougaard Qvist, Lærke Bendix Svendsgaard Pedersen, Mathilde H. Reeh Rasmussen, Clara Friis Scheby, Lukas Glenn Toksværd Kaaber, Jalte Emil Hviid Gunlund, Frida Wernblad og Ida Micalla Nielsen (de sidste fire 3. årselever på Holbæk Drama College).

Produceret af Sjællands Teater.

Spiller i Holbæk Museums gård til 31. august.

Anmeldt 7. august (premiere).

Foto: Mie Neel

VIL DU HAVE MINE TEATERANMELDELSER DIREKTE I DIN MAILBOKS, NÅR DE UDKOMMER, SÅ SKRIV EN MAIL TIL MORTENBUCKHOJ@PM.ME, SÅ TILFØJER JEG DIG MAILINGLISTEN. DU KAN NATURLIGVIS TIL ENHVER TID AFMELDE DIG IGEN.

EFTERLAD ET SVAR

Indtast venligst din kommentar!
Indtast venligst dit navn her